Stalowy czy ceramiczny – jaki komin wybrać?

0
410

Bezpieczeństwo i trwałość – na te cechy najbardziej zwracamy uwagę, kiedy decydujemy się na zakup komina do naszego domu. Powinien też być odporny na bardzo wysokie temperatury. Warto zastanowić się nad materiałem, z jakiego będzie wykonany. Zarówno ceramika, jak i stal mają swoje wady i zalety, które należy przeanalizować, zanim dokonamy zakupu i montażu komina.

Kominy stalowe – w jakich przypadkach?

Komin stalowy na pewno warto wybrać, kiedy realizacja jest trudniejsza i nietypowa, to znaczy: z zakrętami, zagięciami, w przypadku przeprowadzenia komina przez ścianę – system stalowy jest idealny do takich skomplikowanych struktur, jest bardziej plastyczny.

Na komin stalowy najlepiej się zdecydować też wtedy, gdy posiadamy piecyki gazowe i olejowe, a także gdy nasz dom zaopatrzony jest w nowoczesny system grzewczy ze zbiornikiem na paliwo. Kominy stalowe są odporne na działanie kwasów.

Najczęściej umieszcza się je w obudowie z cegieł lub w gotowych kominach murowanych. Jeśli decydujesz się na renowację starego systemu grzewczego, to właśnie komin stalowy będzie najlepszym wyborem.

Kominy ceramiczne – 3 najważniejsze zalety

  • są niewrażliwe na bardzo wysoką temperaturę i związki chemiczne, które mogą znaleźć się w kominie;
  • są kwasoodporne
  • ze względu na swoją budowę, kominy ceramiczne wymagają mniejszej powierzchni instalacyjnej niż kominy stalowe
  • cechują się wysoką trwałością, wytrzymałością,
  • instalacja kominów ceramicznych jest łatwa i intuicyjna.

Stając przed wyborem komina do naszego domu, należy zwrócić uwagę także na jego przeznaczenie i funkcjonalność. Czy piec, do którego będzie podłączony, jest na pelet czy ekogroszek? Czy komin będzie podłączony do kominka w salonie? Czy będą w nim umieszczone kanały wentylacyjne lub będzie zawierał piony techniczne do przeprowadzenia instalacji? Ważne są też rodzaj pokrycia dachu i materiał, z jakiego wybudowany został dom.

Dlatego do decyzji o zakupie i instalacji należy podejść indywidualnie. Komin to inwestycja na lata, więc dobrze jest poradzić się ekspertów, co będzie najlepsze dla naszego domu.

Więcej na temat kominków można przeczytać na https://www.schiedel.com/pl/kominy-szczecin/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.