Panele słoneczne w codziennym użytkowaniu

0
1242

Energia słoneczna stanowi ważny postęp w dążeniu do ochrony środowiska. Być może najłatwiejsze w użyciu i najwygodniejsze z odnawialnych źródeł energii (w tym także wiatr i woda), energia słoneczna jest wykorzystywana od samego początku jako źródło ciepła. W latach trzydziestych XIX wieku opracowano jedną z innych platform energii słonecznej, ponieważ podczas safari zastosowano kuchenkę na energię słoneczną. Od tego czasu opracowano wiele innych zastosowań energii słonecznej i prawie każdy może skorzystać z jednej z nich.

Jednym z najczęstszych zastosowań energii słonecznej jest wykorzystanie jej jako źródła zasilania. Od lat siedemdziesiątych wiele osób umieszcza kolektory słoneczne na dachach i wykorzystuje uzyskaną moc do prowadzenia swoich domów. Chociaż posiadanie wystarczającej ilości kolektorów słonecznych do uzyskania energii, która będzie sterować całym domem, może nie być powszechne, staje się coraz bardziej powszechne. Większość tego typu domów zasilanych energią słoneczną uruchamia swoje urządzenia i inne potrzeby bezpośrednio z zasilania kolektorów słonecznych w ciągu dnia i wykorzystuje energię zgromadzoną z ogniw słonecznych w akumulatorach w nocy. W ten sposób właściciel domu może uniknąć konieczności korzystania z energii wytworzonej przez zasoby nieodnawialne.

Innym typowym zastosowaniem energii słonecznej jest wykorzystanie energii słonecznej do podgrzewania ciepłej wody. Systemy te mogą wykorzystywać pasywną energię słoneczną (w przypadku podgrzewania zbiornika wody przez pozostawienie go na słońcu) lub za pomocą kolektorów słonecznych z płynem przenoszącym ciepło. Systemy te wymagają od właściciela domu zainstalowania paneli słonecznych, za którymi biegną rury wypełnione płynem. Rury te zbierają ciepło ze słońca i przenoszą je do płynu – te rurki, wypełnione ogrzanym płynem, następnie biegną wokół systemu magazynowania wody, a ciepło z płynu jest przenoszone do wody. Innym sposobem jest przepuszczanie wody przez rurkę i bezpośrednie pozyskiwanie ciepła słonecznego – ta podgrzana woda jest następnie pompowana do basenów, dzięki czemu właściciele basenów nie muszą uruchamiać podgrzewacza basenowego, aby utrzymać ciepłą wodę.

W ciągu ostatnich 10–15 lat producenci energii słonecznej zaczęli opracowywać nowe, kreatywne aplikacje dla energii słonecznej. Jednym z rozwiązań jest przenośny panel słoneczny, popularny produkt używany przez wczasowiczów w przyczepach kempingowych. Na mniejszą skalę istnieją zestawy paneli słonecznych, które rozkładają się jak mała księga i służą do zasilania wszystkiego, od laptopów po telefony komórkowe. Z czasem oczekuje się, że nowe produkty z tej linii będą nadal pojawiać się na rynku.

Nie ma znaczenia, które aplikacje energii słonecznej zdecydujesz się wdrożyć we własnym domu lub życiu – nawet niewielka zmiana energii słonecznej w stosunku do tradycyjnych źródeł energii może pomóc środowisku. Im więcej możemy wykorzystać energii słonecznej, tym mniej jesteśmy uzależnieni od nieodnawialnych zasobów i tym bardziej pomagamy Ziemi.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.