Panele słoneczne i ich rodzaje

0
1133

Wzrastające zainteresowanie fotowoltaiką w ostatnich latach sprawiło, że rynek ten dość szybko się rozwinął. W tym momencie producenci są w stanie zaoferować swoim klientom kilka rodzajów paneli słonecznych, różniących się wykorzystanymi materiałami, ilością pobieranej energii oraz oczywiście ceną. To, które z nich staną się częścią gospodarstwa domowego, zależy od wielu czynników, takich jak zapotrzebowanie na energię elektryczną, wolna powierzchnia dachowa do zagospodarowania, ale przede wszystkim budżet przeznaczony na całą inwestycję. Warto jednak zapoznać się z istniejącymi typami paneli, specyfiką ich działania i zaletami, które przemawiają za tym, by wybrać konkretny model.

Ogniwa fotowoltaiczne na rynku

Ogniwa fotowoltaiczne to tworzywa, które wykorzystuje się podczas produkcji paneli słonecznych. Dzielą się one na 3 generacje, posiadające kilka wyróżników: tworzywo, skuteczność, cenę, dostępność oraz żywotność. Ta ostatnia ma wielkie znaczenie dla dużych instalacji, które zwracają się przez znacznie dłuższy czas niż te w małych domach jednorodzinnych, dlatego warto poznać zalety każdego typu paneli.

I Generacja

Najczęściej spotykane i wykorzystywane na polskim rynku są panele fotowoltaiczne generacji pierwszej. Ogniwa wykonane są z krzemu krystalicznego, który daje kilka możliwości budowy paneli, stąd też dzielą się one na kolejne kategorie.

Pierwsze z nich to panele monokrystaliczne – te o największej sprawności i wykazanej długiej żywotności. Świetnie sprawdzą się w niewielkich domach, gdzie nie ma zbyt dużej powierzchni dachowej do wykorzystania, a zapotrzebowanie na energię elektryczną jest ponadprzeciętne. Za świetnymi parametrami idzie oczywiście cena – ten typ paneli jest najdroższy z pierwszej grupy ogniw, jednak nie wpływa to na jego popularność. Do wyboru instalacji fotowoltaicznej z panelami monokrystalicznymi zachęca między innymi możliwość wykorzystania technologii „half-cut”. Przecięcie ogniw na pół dwukrotnie zwiększa ich moc, ogranicza temperaturę nagrzewania się, przez co są bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Są dość charakterystyczne ze względu na swój wygląd, można je łatwo rozpoznać dzięki sześciokątnemu kształtowi oraz bardzo ciemnym, niemal czarnym kolorze.

Drugim typem, należącym do pierwszej generacji, są panele polikrystaliczne. Ze względu na swoją budowę są mniej skuteczne, a jednocześnie tańsze niż ich poprzednik. Ich powłoka jest niebieska, dzięki czemu gołym okiem można rozróżnić typ paneli, jaki znajduje się na pobliskich budynkach. Niższa cena przekonuje wielu zainteresowanych do zakupu właśnie tych paneli fotowoltaicznych, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że aby otrzymać wystarczającą ilość energii elektrycznej potrzebna będzie znacznie większa ilość paneli. Jest więc to rozwiązanie opłacalne tylko wtedy, kiedy gospodarstwo domowe nie ma dużego zapotrzebowania bądź posiada spory dach, na którym można zamontować wiele pojedynczych ogniw.

II Generacja

Druga generacja to tak zwane ogniwa cienkowarstwowe, dające więcej możliwości oszczędzania pozyskiwanej energii. Jest to możliwe dzięki innej strukturze krzemu, wykorzystanego do ich produkcji. Osadzany jest on na konkretnym materiale, w tym również na szkle, przez co panele wyróżniają się dość specyficznymi kolorami. Dlaczego jest ich aż kilka? Ponieważ w drugiej generacji również wyróżniane są kolejne podkategorie, różniące się sprawnością oraz budową ogniwa. Ich specyfika działania jest jednak na tyle skomplikowana, że jedynie specjalista jest w stanie dokładnie zarysować klientom różnice.

III Generacja

Najrzadszym rozwiązaniem, stosowanym na naszym rynku, są panele słoneczne trzeciej generacji. Są zbudowane zupełnie odmienne, w porównaniu z poprzednimi generacjami. Opierają się na zjawisku fotosyntezy – zawierają w sobie syntetyczny barwnik, który pozwolił przystosować je także do działania w miejscach o średnim zacienieniu. Oznacza to, że jeśli tylko technologia trzeciej generacji ogniw zostanie dopracowana, to uzyskamy panele o wysokiej skuteczności bez względu na warunki pogodowe.

To, jakie panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane na dachu gospodarstwa domowego zależy od budżetu, zapotrzebowania energetycznego oraz firmy specjalizującej się w tworzeniu projektów całych instalacji. Nie oznacza to jednak, że osoby zainteresowane tematem fotowoltaiki nie powinny mieć chociaż podstawowej wiedzy dotyczącej rodzajów ogniw. Na pewno pomoże im ona zadać odpowiednie pytania podczas ustalania ilości paneli oraz ich rozmieszczenia na dachu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.