Jaka moc instalacji fotowoltaicznej jest odpowiednia?

0
952

Coraz więcej gospodarstw domowych przychylnie patrzy na zainwestowanie w przydomową instalacje fotowoltaiczną. Wysokość inwestycji tego typu w dużej mierze zależy od wielkości instalacji liczonej w kW. W związku z czym pytanie o rekomendowaną moc instalacji fotowoltaicznej wydaje się bardzo zasadne. Postaramy się pokrótce odpowiedzieć na to pytanie w niniejszym artykule.

Około kW to uśrednione zużycie przeciętnego gospodarstwa domowego

Po pierwsze trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, ile prądu zużywamy w ciągu roku. Najłatwiej takiej analizy dokonać po prostu wyciągając średnią z rachunków z ostatnich miesięcy lub lat. Jeśli takowych danych nie posiadamy, bo np. planujemy zainwestować w instalacje fotowoltaiczną w nowym domu i ciężko nam oszacować zużycie to można posłużyć się średnimi statystykami z innych gospodarstw domowych. Według licznych statystyk przeciętne gospodarstwo domowe 2+2 (dwoje dorosłych + dwójka dzieci) zużywa około 2000 – 2500 kWh. W przypadku singli lub oszczędnych rodzin jest to około 1500 kWh. Dlatego też wiele instalacji jest zaprojektowanych na 3kW, tak żeby zapewnić pewien niewielki zapas.

Jeśli chcesz zmniejszyć rachunki za ogrzewanie do zera, potrzebujesz większej instalacji fotowoltaicznej

Zużycie jest znacznie większe, gdy planujemy produkowaną energię elektryczną wykorzystywać do ogrzania lub chłodzenia domu oraz ogrzewania wody bieżącej. Do tego celu może posłużyć np. pompa ciepła lub klimatyzator. W takim wypadku roczne zużycie jest kilkukrotnie większe i zależy w dużej mierze od zastosowanego systemu grzewczego.

Warto wiedzieć, że zgodnie z systemem opustów, jeśli mamy instalacje mniejszą niż 10kW to oddajemy do sieci 1kWh, a w późniejszym terminie możemy odzyskać 0,8kWh. Natomiast jeśli dysponujemy instalacją o mocy 10-50 kW, z sieci otrzymujemy 0,7kWh. Zatem w przypadku małej instalacji strata względem sieci wynosi 20%, natomiast w przypadku dużej instalacji należy się liczyć ze stratą 30%. Między innymi dlatego fotowoltaika na użytek to najczęściej instalacja mniejsza niż 10kW. Poza tym, trzeba mieć na uwadze, że zbyt duża instalacja fotowoltaiczna znacznie dłużej się zwraca.

Więcej na temat wykorzystania fotowoltaiki w budownictwie jednorodzinnym na https://solart-pv.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.