Wiele ekip budowlanych, nawet tych które kompleksowo realizują budowę domu do standardu deweloperskiego nie ma w swojej ofercie wykonania kominka. To sprawia, że inwestorzy, którzy nie mają wiele wspólnego z budownictwem muszą zainteresować się poszukiwaniem komina. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule przedstawiamy garść przydatnych informacji dla każdego kto nie wie od czego rozpocząć poszukiwanie kominka do domu.
Już na etapie projektowania budynku, warto porozmawiać z firmą, która będzie wykonywała komin
Po pierwsze, trzeba określić umiejscowienie komina na wstępnym etapie budowy. Najczęściej powinno być to wykonane w fazie przygotowywania projektu. Czym wcześniej umiejscowienie komina zostanie ustalone tym łatwiej uniknąć niepotrzebnych kosztów (np. związanych z brakiem odpowiedniego miejsca dla szyldu kominowego). Należy dostosować wysokość, wielkość i średnicę komina, nie tylko do charakterystyki budynku, ale także do rodzaju ogrzewania. Dlatego bardzo istotne jest, żeby skoordynować prace projektanta wraz ze specjalistami, którzy oferują komin już na etapie projektu. Odstawianie tego zadania do momentu, rozpoczęcia prac budowalnych może potem powodować niepotrzebne komplikacje.
Na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania komina?
Przede wszystkim, trzeba dostosować rodzaj komina do parametrów urządzenia grzewczego. Tutaj istotną rolę odgrywa rodzaj paliwa (np. pellet, ekogroszek, olej, gaz lub drewno), istotna jest także moc cieplna urządzania oraz rodzaj kotła.
Z reguły do wyboru są kominy ceramiczne oraz stalowe. Kluczową różnicą pomiędzy jednym a drugim rodzajem jest to, że komin stalowy nie wymaga budowany fundamentów i może być montowany bezpośrednio do ściany.
Kominy ceramiczne są cenione za trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Producenci kominów ceramicznych oferują nawet 30 lat gwarancji. Jest to rozwiązanie odporne na korozje, sadzę i gwałtowne temperatury.
Z kolei kominy stalowe czasami są przydatne, gdy komin ma być zlokalizowany poza bryłą budynku, chociaż oczywiście mogą być także zlokalizowane w bryle. Stosunkowo łatwy montaż jest postrzegany jako jedna z głównych zalet kominów stalowych. Dodatkowo, w większości przypadków instalacja komina stalowego jest tańsza od instalacji komina ceramicznego. Kominy stalowe są także cenione za odporność na wodę, wilgoć i kwas. Ponadto, komin stalowy jest lżejszy niż ceramiczny. Mimo wielu zalet nie każdy lubi industrialny wygląd kominów stalowych, między innymi dlatego chętnie wybierane są kominki ceramiczne.
Alternatywą są jeszcze tradycyjne kominki murowane, ale obecnie korzysta się z nich znacznie rzadziej. Dlatego projektując nowoczesny system kominowy wystarczy swoją uwagę skupić na wyborze pomiędzy kominami stalowymi a ceramicznymi.
Więcej na temat wybierania systemu kominowego można przeczytać na https://www.schiedel.com/pl/kominy-poznan/