Obiecująca technologia energii odnawialnej, która przełamuje istniejące wcześniej obawy i wahania dotyczące energii słonecznej, nosi nazwę Building Integrated Photovoltaics (BIPV). Systemy te faktycznie wbudowują ogniwa słoneczne w konstrukcję budynku. Wyglądają tak naturalnie, jak zwykły dach, okno, markiza, a nawet beton. Często są one wykonane z elastycznej „cienkiej folii”, która jest również stosunkowo nową i ekscytującą technologią.
Systemy BIPV mogą zapewnić oszczędności kosztów energii elektrycznej w nadchodzących latach. W niektórych obszarach energia słoneczna może prawie całkowicie zastąpić konwencjonalne źródła energii, ale w prawie każdym obszarze dostarczona energia elektryczna może przynajmniej zapewnić wystarczającą korzyść, aby opłacalna była konwersja na energię fotowoltaiczną. W rzeczywistości koszt technologii spada tak szybko, że nawet minimalnie skuteczny system BIPV może przynieść nagrodę finansową.
Systemy BIPV mogą być wykonane jako „podłączone do sieci” lub połączone z lokalnym zakładem elektrycznym. W ten sposób nie tylko właściciel domu otrzymuje „darmową” energię elektryczną na własny użytek, ale może także automatycznie sprzedać ją z powrotem do zakładu energetycznego. Nie tylko możesz nie otrzymywać rachunków za prąd, ale w rzeczywistości możesz otrzymać zwrot pieniędzy od firmy elektrycznej za kilka miesięcy! System sieciowy gwarantuje również zapasowe źródło energii w razie potrzeby.
Systemy BIPV można zaprojektować tak, aby wtapiały się i wyglądały jak konwencjonalne materiały budowlane i projekty, takie jak:
– Fasada budynku, taka jak tradycyjny widok lub zdobione szkło. Jest to nowa technologia, która nie została udoskonalona, ale nadal może mieć znaczący wpływ.
– Fotowoltaikę można wbudować w struktury zewnętrzne, takie jak markizy. W takim przypadku są one najbardziej skuteczne w obszarach lub po bokach budynku, które mają najwięcej słońca.
– Najczęstszym zastosowaniem fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem są systemy dachowe, w których gont słoneczny lub panele zastępują tradycyjne dachy. Ponownie, te ogniwa słoneczne często mogą być wykonane z elastycznej cienkiej folii.
– Świetliki wykonane z ogniw słonecznych mogą być bardzo skuteczną formą BIPV, szczególnie jeśli twarz skierowana jest w stronę silnego słońca.
BIPV stał się tak zaawansowany, że prawdopodobnie kierowałeś się strukturą, która go używa i prawdopodobnie nie miałeś pojęcia. W rzeczywistości technologia zachęca do korzystania z większej liczby okien, świetlików i wbudowanych elementów, takich jak witraże. Najbardziej atrakcyjne są budynki i domy z BIPV, które wcale nie są mniej atrakcyjne.
Choć powyższe technologie są ekscytujące, przeprowadzono nawet badania nad budowaniem ogniw fotowoltaicznych w betonie i innych materiałach budowlanych. Wkrótce ta technologia może być powszechna i konwencjonalna, ale na razie możesz zacząć od początku, oszczędzając energię elektryczną, zmniejszając ślad węglowy i służąc jako model dla innych.