Dlaczego komin się zapycha?

0
301

Podczas używania różnego rodzaju kominków jako skutek uboczny spalania, w przewodzie kominowym odkłada się m.in. sadza. Zapychanie się przewodów kominowych może być tragiczne w skutkach, więc koniecznie zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Taki zapchany przewód kominowy może być powodem pożaru bądź zaczadzenia.

Podstawowe przyczyny zapychania się kominów

Niekompatybilny system grzewczy może być powodem zapychania się komina. Dzieje się tak, kiedy komin ma nieodpowiednią średnicę lub wysokość. Na takim nieodpowiednio dobranym systemie odkłada się więcej spalin i sadzy, które mogą skutkować zatykaniem. Kolejnym powodem ciągłego zapychania może być znacząca różnica temperatur – wychładzający się komin skutkuje skraplaniem się wody w górze przewodu kominowego, która spływając wraz z sadzą zastyga na ściankach przewodu.

Nieprawidłowe użytkowanie i eksploatacja systemu

Obowiązek regularnego czyszczenia i konserwacji kominów jest często bagatelizowany. Cofanie się spalin oraz dym wydobywający się z pieca mogą być sygnałem zapchanego przewodu kominowego. Regularne przeglądy oraz pilnowanie czyszczenia kominów będą znacząco minimalizować problem zapychania. Inną przyczyną zapychania się komina może być niewłaściwy rodzaj paliwa – spalanie śmieci, tworzyw sztucznych, plastiku czy węgla niskiej jakości może powodować problemy z zachowaniem komina w dobrej kondycji. Podobnie sprawa wygląda z używaniem zawilgoconego lub mocno żywicznego drewna. Takie paliwo również wpływa na szybkie zapychanie się przewodu kominowego.

Nie można również zapomnieć o wyborze komina wysokiej jakości. Już w momencie zakupu powinniśmy wziąć pod uwagę jedynie elementy najwyższej klasy. Sprawdzając dokładnie parametry wybranego przewodu, a także certyfikaty jakości i zapewnienia producenta jesteśmy w stanie ograniczyć problem zapychania oraz zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Mimo wszystko, warto jest pamiętać o regularnych przeglądach całego systemu kominowego i dokładnym czyszczeniu. Oprócz ograniczenia zapychania, regularne wizyty kominiarza będą wpływać na poprawę ciągu w kominie, co znacząco wpłynie na funkcjonalność. Po więcej informacji na temat zapychania się kominów zapraszamy na stronę https://www.schiedel.com/pl/dlaczego-komin-sie-zapycha/.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.